پایان نامه ارشد

نگارش پایان نامه در مورد جرم جعل

الف ) تدلیس و فریب در ازدواج

این جرم بیشتر مرتبط با شناسنامه جعلی است که معمولاً با انجام جعل در آن و یا استفاده از شناسنامه غیرواقعی ، اغفال در ازدواج صورت می‌گیرد . برای آنکه بتوان چگونگی آنرا بررسی کنیم ، باید موضوع را در دو قسمت مورد توجه قرار دهیم .

اول : جعلیاتی که در شناسنامه و سند هویتی خود شخص انجام می‌شود که این امر بیشتر در مواقعی است که شخص با قصد تغییر سند و عمدتاً در رابطه با کاهش سن ، صورت می‌دهد . به این نحو که فرد برای آنکه خود را جوان تر نشان دهد در شناسنامه خود دستکاری نموده و سن واقعی را کتمان کرده و خود را جوان تر از آنی که هست معرفی می‌کند .

دوم : انواع جعلی است که افراد برای ازدواج مجدد و یا پنهانی از این شیوه استفاده می‌کنند . برای آنکه خود را مجرد معرفی کنند ، شناسنامه جعلی که بصورت خام می‌باشد تهیه نموده و بادرج مشخصات غیرواقعی اقدام به ازدواج می‌نمایند . این روش بیشتر از سوی افراد سابقه دار و حرفه ای انجام می‌گیرد که معمولاً بر اثر هوس و برای انجام مقاصد پلید و شیطانی خود با این ترفند طرف مقابل را اغفال نموده و فریب می‌دهند و بعد از گذشت مدت زمانی ، زندگی مشترک را رها ساخته و متواری می‌شوند .

در برخی اوقات نیز ، اشخاصی که دارای زن و فرزند هستند و تمایل به ازدواج مجدد دارند و درصدد پنهان کاری و انجام مخفیانه ازدواج می‌باشند ، با جعل در شناسنامه خود و یا تهیه شناسنامه جعلی اقدام به ازدواج مجدد می‌نمایند.

 ب ) دریافت گواهی عدم سوء پیشینه

داشتن گواهی عدم سوء پیشینه ، یکی از اقدامات موثر در اکثر فعالیت های اجتماعی است . فردی که این گواهی را در اختیار نداشته باشد ، بر اساس قوانین و آئین نامه های مدون کشور از برخی حقوق اجتماعی بی بهره خواهد بود . علاوه بر آن در امر اشتغال و اخذ مجوز مشاغل گوناگون و یا استخدام نیز داشتن ورقه عدم سوء پیشینه یکی از ضروریات محسوب می‌شود . روال بررسی و صدور گواهی عدم سوء پیشینه که از وظایف اصلی واحدهای تشخیص هویت ناجا است ، به این نحو است که فرد با در دست داشتن مدارک شناسایی خود که ملصق به عکس وی نیز هست ، به دوایر تشخیص هویت مراجعه نموده و تقاضای خود را مطرح می‌سازد . از وی انگشت نگاری شده و ورقه انگشت نگاری در دایره بررسی مورد مطالعه قرار می‌گیرد . در صورتی که شخص فاقد سابقه باشد ، به آن گواهی عدم سوء پیشینه صادر می‌شود و در غیر آن ، سوابق کیفری یاد شده در لیست ورقه انگشت نگاری درج و به مرجع خواهان ارسال می‌شود .

بر این اساس افرادی که دارای سابقه سوء هستند و متحمل کیفر شده اند ، قادر نخواهند بود که ورقه عدم سوء پیشینه را دریافت دارند . با انجام جعل بر روی سند هویتی خود که معمولاً با جابجایی عکس و نصب عکس فرد دیگری بر روی مدرک هویتی صورت می‌گیرد ، شخص فاقد سابقه ای که عکسش بر روی مدرک شناسایی الصاق شده است در تشخیص هویت حاضر و انگشت نگاری از آن معمول و نهایتاً چون سابقه ای از وی موجود نمی‌باشد ، گواهی عدم سوء پیشینه بنام خواهان صادر خواهد شد .

ج ) فرار از خدمت سربازی

خدمت ضرورت سربازی ، مخصوصاً در ایام جنگ برای برخی افراد ، به عنوان مشکل اساسی و حاد تلقی میشود و بعضی نیز در وضعیت غیر جنگی نیز قادر به گذراندن خدمت سربازی نیستند و به هر نحوی که شده درصدد فرار از خدمت سربازی هستند . از سویی کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت پزشکی و کفالت ، اثر مناسبی در زندگی فردی و اجتماعی افراد دارد و با داشتن یکی از این مدارک که وضعیت مشمولیت شخص را معین می‌کند از برخی مزایا برخوردار خواهد شد . بر این اساس اکثر افرادی که قصد فرار از خدمت سربازی را دارند ، به دنبال تهیه کارت پایان خدمت و یا مدارک معافیت از آن هستند .

همین وضعیت ، گروهی از تبهکاران را بر آن می‌دارد که از احساس نیاز شدید داوطلبان بهره جسته و با سوء استفاده های مختلف مدعی تهیه کارت پایان خدمت و معافیت باشند و با دریافت مبالغ هنگفتی ، کارتهای جعلی رابنام داوطلبان تهیه و به فروش می‌رساندند .

در این خصوص شیوه های متعددی در سوابق معاونت وظیفه عمومی‌ناجا موجود است . عده ای با جعل شناسنامه خود و تغییر در سن ، در صدد دریافت کارت معافیت افرادی هستند که سن خدمت را سپری نموده اند . برخی که تغییر سند برای آنها مقدور نیست و از سویی نمی‌خواهند به خدمت سربازی بروند ، کارت پایان خدمت ویا کارت معافیت را بصورت کاملاً جعلی دریافت می‌دارند .

گروهی نیز با ادعای مریضی و یا کفالت درمراحل پذیرش و آزمایشات و معاینات مربوط به سربازی شرکت نموده و در این مراحل تقلبات گوناگونی را مرتکب می‌شوند . تخلفاتی از قبیل پرداخت رشوه ، جازنی که یکی از شگردهای جدید تقلب در آزمایشات معاینات پزشکی است و غیره را در این زمینه می‌توان مشاهده نمود .

د ) تقلب در امتحانات علمی‌و دانشگاهی با استفاده از سند هویتی جعلی

این اقدام از جمله فعالیت های متقلبانه ای است که در عرصه علم و دانش بوقوع می‌پیوندد ولازمه آن جعل اسناد هویتی و استفاده از این اسناد است . با این توضیح که فردی برای آنکه بتواند بجای شخص دیگری در جلسه امتحان حاضر شود ، بایستی مدارک شناسایی وی را جعل نموده ، به نحوی که قادر باشد خود را به جای آن به متولیان جلسه معرفی نماید. این شگرد را می‌توان همان جازنی در دریافت کارت معافیت دانست . که در برخی از اقدامات مشابه مانند امتحانات رانندگی یا معاینات پزشکی مربوط به گواهینامه و غیره نیز مشاهده می‌شود .

پایان نامه ها درباره جرم جعل (فایل کاملشان موجود است )

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.