پایان نامه ارشد

راهنمای پایان نامه در مورد بررسی جرم جعل در حقوق ایران

دهم – تکنولوژی های پیشرفته اسناد هویتی[۱]

          در حال حاضر انواع اسناد هویتی بصورت دستی صادر شده و تمام مراحل ثبت نام ، صدور و غیره با همان شیوه های قدیمی‌و سنتی انجام می‌شود که در این مسیر ، امکان جعل یا جابجایی مشخصات متقاضی یا سوء استفاده از مهر و تقلید از امضاهای مسئولین مربوطه ، دور از انتظار نخواهد بود و یکی از زمینه های جعل ، در مراحل صدور سند ، موجود می‌باشد .

علاوه بر آن ، در حالیکه با پیشرفت علم و تکنولوژی ، مکانیزم تولید مدارک شناسایی و خدماتی تحول یافته و انواع کارت های پلاستیکی و غیر کاغذی با کیفیت مرغوب عرضه شده است ، اما انواع مدارک هویتی در کشور از جنس کاغذ و یا مقوا با کیفیت بسیار پائین در مقایسه با کارت های سایر کشورهای جهان ، چاپ و به مردم تحویل می‌گردد که آن نیز امکان هرگونه جعل و یا تغییر محتوای این اسناد و یا ساختن سند مجعول را برای جاعلین فراهم می کند .

لذا بازنگری در نحوه صدور و چاپ اسناد و ایجاد تغییر و تحول در نوع جنس کاغد ، وضعیت تحریر ، امهار و غیره ، ضروری می‌باشد که در این راستا می‌توان از تکنولوژی و فن آوری پیشرفته امروزی استفاده نمود .

تکنولوژی هایی که در تهیه کارت ها و مدارک شناسابب بکار گرفته شده اند ، دارای مشخصات فیزیکی ویژه ای بوده و به انواع زیر تقسیم می‌شوند :

 • تکنولوژی کارت های هوشمند
 • تکنولوژی نقطه هوشمند
 • تکنولوژی هولوگرام
 • تکنولوژی بارکد

یازدهم : تکنولوژی کارت های هوشمند

الف ) انواع کارتهای هوشمند

الف -۱ ) کارتهای برجسته [۲]

برجسته سازی بر روی کارت به عنوان قدیمی‌ترین روش در اسناد هویتی مورد بهره برداری قرار گرفته است . در این روش با ایجاد علائم برجسته روی کارت که براساس استاندارد خاصی صورت می‌گیرد کارت شناسایی طراحی شده و این علائم برجسته بصورت بصری قابل خواندن است .

 

الف ۲ ) کارت های مغناطیسی[۳]

در این کارتها ، اطلاعات بصورت الکترونیکی بر روی نوارهای مغناطیسی موجود بر روی کارت ثبت شده و توسط هد موجود در دستگاه های کارت خوان خوانده می‌شود . نوار مغناطیسی روی کارت شامل سه تراک است که تراکت های ۱ و ۲ خواندنی و تراک ۳ خواندنی و نوشتنی است .

الف ۳ ) کارتهای هوشمند

جدیدترین شکل از خانواده کارتهای شناسایی و اعتباری است که محتوای یک تراشه الکترونیکی می‌باشد . برتری این کارت ها نسبت به سایر اسناد ، امنیت بیشتر در نگهداری اطلاعات ، حجم بالای حافظه ، توانایی خواندن و نوشتن مکرر در حافظه کارت و پردازش اطلاعات بر روی کارت می‌باشد . این کارت ها به دو دسته کارت های حافظه و کارت های پردازنده تقسیم می‌شوند .

کارتهای حافظه ، معمولاً برای کارکرد خاصی تهیه می‌شوند و قابلیت انعطاف ندارند مانند کارتهای تلفن .

در کارتهای پردازنده ، می‌توان برنامه مورد نظر را بر اساس کاربرد کارت ، توسط ابزار توسعه برنامه نویسی [۴] کارت هوشمند مورد نظر که مبتنی بر دستور العمل های قابل اجرای پردازنده کارت می‌باشد ، طراحی نمود.


الف ۴ ) کارتهای حافظه نوری

این کارتها قابلیت ثبت داده های چندین مگابایتی را دارا می‌باشند و اطلاعات بصورت رمز شده بر روی کارت ذخیره می‌شوند و عملیات شناسایی و یا سایر پردازش ها می‌توانند توسط بخش هوشمند کارت صورت پذیرد .

جنس کلیه کارتهای ذکر شده از ماده PVC است که این ماده ارزان ترین مواد جهت ساخت کارتهای هوشمند می‌باشد و قابلیت کاربردی بالایی برای PVC وجود دارد .

ب ) فواید کارت های هوشمند

کارت های هوشمند ویژگی های منحصر به فردی دارند که افراد و سازمان ها را به استفاده از آن ها ترغیب می‌کنند . از جمله مزایای این کارت ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • امنیت : در مقابل دخل و تصرف غیر مجاز مقاوم بوده ، قابلیت رمزگذاری داشته و دارای شماره سریال یکتا می‌باشد و از این جهت دارای ضریب امنیت بالایی است .
 • هوشمندی : قابلیت پردازش داده ، ارتباط با وسایل پردازشگر و تغییر در مندرجات کارت بدون نیاز به تغییر خود کارت است
 • سهولت : حمل و استفاده آن به آسانی ممکن می‌باشد .

دوازدهم : تکنولوژی نقطه هوشمند

یکی از جدیدترین ابزارهای تکنولوژی اطلاعات ، تکنولوژی نقطه هوشمند است . ویژگی اصلی این تکنولوژی ، کوچک بودن و قابل نصب بودن بر هر چیزی می‌باشد .

قابلیت تکنولوژی نقطه هوشمند

مهمترین قابلیت های نقطه هوشمند به چهار دسته تقسیم می‌شوند :

 • شناسایی : از این وسیله می‌توان در شناسایی محصولات و تولیدات استفاده نموده و از تقلب و تخلفات احتمالی جلوگیری کرد و استفاده از آن یکی از موثرترین راه ها برای خنثی کردن طرح های جعل و سوء استفاده می‌باشد .
 • قابلیت ردگیری : اطلاعات هر محصولی و هر سندی در نقطه هوشمند حفاظت می‌شود و خدمات ارائه شده برای دارنده آن مدارک را می‌توان در نقطه هوشمند درج نمود .
 • مدیریت داده : با بهره گرفتن از نرم افزار های کاربردی ، می‌توان دسترسی به اطلاعات و حافظه نقطه هوشمند را کاملاً مشخص نمود و از استفاده افراد غیر مسئول جلوگیری کرد .
 • ایمنی : با بهره گرفتن از کدهای انتخابی ، می‌توان اطلاعات مندرج در نقطه هوشمند را کاملاً مشخص نموده و از دسترسی افراد دیگر محافظت نمود .

سیزدهم : تکنولوژی هولوگرام

          یکی از روش هایی که اخیراً متداول شده است ، استفاده از هولوگرام جهت ایمن سازی و بالا بردن ضریب اطمینان اسناد مهم می‌باشد. هیچ یک از ابزارهای آشکار که برای ایمن سازی اسناد استفاده می‌گردند به اندازه هولوگرام مطمئن و قابل استناد نیستند و قابلیت آن در ایمنی اغلب اسناد ، شناسایی محصولات اصلی از تقلبی و غیره به اثبات رسیده است .

نظر به اینکه تهیه و ساخت هولوگرام کاری پیچیده و مستلزم تجهیزات پیشرفته و گران است ، امکان جعل آن بسیار محدود خواهد بود و در صورتی که از روش پرس داغ برای نصب هولوگرام روی کارت استفاده شود ، امکان جدا کردن برچسب هولوگرام غیر ممکن می‌باشد .

چهاردهم : تکنولوژی بارکد

این روش بیشتر در تجارت کالا مورد استفاده است و ابزاری جهت مدیریت داده در انواع کاربردهای صنعتی و اطلاعاتی است و از مواد مختلفی از جمله کاغذ ، پلی استر و سایر مشتقات پلاستیک ساخته می‌شود.

 

[۱]  منبع : اینترنت

[۲]  Emossed card

[۳] Magnetic – stripe card

[۴]  developer kit

پایان نامه ها درباره جرم جعل (فایل کاملشان موجود است )

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید