پایان نامه ارشد

آرشیو پایان نامه – بررسی جرم جعل در حقوق ایران

۴-۲ ) شیوه های کلاهبرداری  با بهره گرفتن از اسناد هویتی جعلی

الف ) کلاهبرداری  از طریق افتتاح شرکت های واهی

یکی از شگردهایی که مجرمین کلاهبرداری  در ارتکاب آن از اسناد هویتی جعلی استفاده می‌نمایند ، افتتاح شرکت های واهی برای اغفال مردم است . با این توضیح که تحت عنوان فعالیت های اقتصادی از قبیل فروش قسطی اتومبیل و یا شرکت های مضاربه ای اقدام به تاسیس شرکت نموده و برای آنکه بتوانند فعالیت اولیه شرکت را به صورت قانونی شکل دهند ، مراحل اولیه تاسیس شرکت که همانا ثبت آن ، اخذ تاییدیه صنفی ، تهیه محل شرکت که معمولاً بصورت اجاره ای است و تهیه و پخش آگهی های تبلیغاتی و سایر امور را از مجاری قانونی تعقیب نموده و تکیل می‌نمایند و طبق برنامه ای که دارند برای اینکه در آینده ردپایی از خود باقی نگذارند در این مراحل از مدارک هویتی جعلی استفاده نموده و خود را با هویت مجعول معرفی می‌کنند و پس از شروع فعالیت های شرکت و اخذ وجه و مال ، محل استقرار شرکت را تخلیه نموده و متواری میشوند .

امروزه در وضعیت اقتصادی فعلی جامعه ، استفاده از این شگردها مکرراً مشاهده می‌گردد . فعالیت هایی تحت عنوان پیش فروش مسکن و یا فروش اقساطی خودرو و یا فعالیت تحت پوشش شرکتهای مضاربه ای از جمله این موارد است که عمدتاً با توسل به اسناد جعلی شکل گرفته و تحقق می‌یابند و مال باختگان در پیگیری سوابق دادخواهی خود بخاطر جعلی بودن مدارک هویتی اشخاص کلاه بردار نمی‌توانند سر نخی را جهت شناسایی آنها ارائه نمایند .

 

ب ) افتتاح حساب های بانکی برای کلاهبرداری 

طبق عرف بانکی کشور ، مهمترین اقدام در افتتاح حساب های جاری بانکی و به دنبال آن تحویل دسته چک ، احراز هویت فرد با بهره گرفتن از مدارک شناسایی وی می‌باشد که در اقدامات بعدی ، از سوی بانک ها ، اسامی‌داوطلبان افتتاح حساب جاری از بانک مرکزی نیز استعلام می‌گردد . البته اقدامات موازی دیگری نیز در این زمینه به عمل می‌آید که از آن جمله می‌توان به اخد ضامن یا معرف نیز اشاره نمود . لیکن مهمترین اقدام همین احراز هویت فرد است .

از شگردهای کلاهبرداری  شیوه ای است که در افتتاح حساب جاری وجود دارد . به این نحو که فردی که قصد کلاهبرداری  دارد و شگرد خود را با دریافت دسته چک و خرج کردن آن در بازار می‌داند . با بهره گرفتن از سند هویتی جعلی ( عمدتاً شناسنامه ) به بانک مراجعه و درخواست افتتاح حساب می کند و خود را با هویت جعلی معرفی نموده و آدرس و محل سکونت یا کسب خود را نیز به دروغ و به صورت غیرواقعی در سوابق بانک درج می کند . پس از دریافت دسته چک ، با حضور در صنوف مختلف بازار و با ترفندهای گوناگونی اجناس مختلفی را در قبال ارائه چک خریداری و تصرف می‌کند . دارنده چک که برای وصول به بانک مراجعه می کند با عدم موجودی مواجه بوده و در صورت مراجعه به آدرس موجود در بانک نیز نتیجه ای کسب نخواهد کرد . دادخواهی و شکایت مال باختگان که با این شیوه از آنها کلاهبرداری  شده است معمولاً موفقیتی به همراه ندارد .

ج ) جعل عنوان با مدرک شناسایی غیرواقعی و اخذ مال از طریق آن ( اخاذی تحت پوشش مامور دولت )

از شیوه های متعددی که به وفور با آن برخورد می‌شود ، جعل عنوان با بهره گرفتن از مدارک شناسایی تقلبی و اخذ مال و وجه از این طریق است . سوابق گوناگون موجود در دوایر مختلف اداره آگاهی ، نشان از فعالیت گسترده مجرمین حرفه ای می‌باشد که با جعل مدارک شناسایی ارگانهای امنیتی ، اطلاعاتی و انتظامی‌و معرفی خود به عنوان مامور به صور مختلف اقدام به اخاذی می‌نمایند . این گروه از مجرمین با شناسایی سوژه ها و تعقیب آنها که معمولاً حامل پول یا وجه نقد می‌باشند ، تحت عنوان مامور آنها را متوقف ساخته و با ارائه مدارک شناسایی جعلی از آن ها می‌خواهند که محتویات جیب یا وسایل همراه خود را بروز دهند . سوژه به اطمینان اینکه با مامورین دولتی مواجه میباشد و حتی کارت شناسایی آنها را نیز رویت نموده است ، صادقانه همکاری نموده و پول و اموال همراه خود را به آنها تقدیم می‌نمایند . تبهکاران ، پس از دریافت اموال سوژه ، از وی می‌خواهند که به منظور بررسی بیشتر و دریافت وسایلش به واحد انتظامی‌یا امنیتی مراجعه نمایند که با حضور فرد مال باخته در مرجع ذکر شده مشخص می‌شود که افرادی که خود را مامور معرفی کرده اند ، مجرمینی می‌باشند که با این شیوه اموال او را از دستش خارج ساخته اند .

در این زمینه ، می‌توان به اعمال مجرمانه طایفه فیوج[۱] که در ابعاد وسیع و به شیوه های پیچیده و بصورت بین المللی مرتکب اخاذی های گوناگون می‌شوند ، اشاره نمود .

 

[۱]  از تبهکاران حرفه ای و بین المللی هستند که با ترفندهای مختلف مانند معرفی خود به عنوان تبعه خارجی اقدام به ارتکاب جرم می‌نمایند و در اقدامات مجرمانه خود از اعضای خانواده و بستگان دور و نزدیک نیز استفاده می‌نمایند .

پایان نامه ها درباره جرم جعل (فایل کاملشان موجود است )

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید