پایان نامه ارشد

خرید پایان نامه : بررسی جرم جعل اسناد هویتی در حقوق ایران


۴-۴ ) تاثیر اسناد هویتی جعلی در شیوه های مختلف سرقت

الف ) سرقت تحت عنوان مامور با ارائه کارت شناسایی جعلی

یکی از شیوه هایی که توسط مجرمین حرفه ای اجرا می‌گردد ، سرقت تحت عنوان مامور است . در اغلب موارد سارقین با ارائه کارتهای شناسایی جعلی و معرفی خود به عنوان مامور نهاد یا ارگان امنیتی و انتظامی‌و حتی مامور آب و برق و مخابرات به منازل و یا اماکن کسب و اشتغال افراد مراجعه نموده درخواست بازرسی و یا ثبت کارکرد کنتور مربوط به آب و برق را می کند . مردم نیز با اطمینان اینکه با مامور دولتی مواجه هستند همکاری لازم رابه عمل می‌آورند و آنها را به داخل منزل و یا محل کسب خود راه می‌دهند ، سارقین پس از استقرار در داخل منزل ، معمولاً با توسل به زور و تهدید و یا ضرب و شتم ، ساکنین را در محلی نگهداری و اموالی را که می‌توانند با خود ببرند سرقت می‌نمایند . البته در برخی مواقع این شگرد و این نوع سرقت به مسلحانه تبدیل می‌شود و سارقین پس از حضور در داخل منزل و یا محل کار با اسلحه اعم از اسلحه سرد و یا گرم ، حاضرین را تهدید نموده و سرقت را مرتکب می‌شوند .

نحوه دیگری که در این روش از سوی سارقین حرفه ای مشاهده شده است سرقتهایی است که در معابر و خیابانها و به شکل زورگیری انجام می‌شود. در این روش نیز ، سارقین بدواً با کارت شناسایی جعلی خود را مامور دولت معرفی کرده و پس از اینکه نسبت به سوژه تسلط کافی یافتند اقدام به زورگیری می‌نمایند . موارد متعددی در اخبار مطبوعات از وقوع این جرم در سطح جامعه به گوش می‌رسد .

ب ) وصول چک های مسروقه با بهره گرفتن از اسناد هویتی جعلی

ملاحظات امنیتی مردم در معاملات تجاری آنها را بر آن می‌دارد که بجای نقل و انتقال حجیم پول نقد ، از انواع مختلف چک استفاده نمایند . چکهای مسافرتی و یا چک پولهایی که از سوی بانکهای گوناگون چاپ و نشر شده به لحاظ سهولت در بکارگیری در معاملات اقتصادی از سوی عامه مردم مورد پذیرش قرار گرفته و امروزه شاهد استفاده روزافزون آحاد مردم از این چکها در معاملات مختلف می‌باشیم .

همین امر زمینه مساعدی را برای سارقین حرفه ای در ارتکاب انواع و اقسام سرقت ایجاد نموده است و آنها بدون کمترین ریسک و خطرپذیری چکهای مسافرتی را سرقت نموده و در سریعترین زمان ممکن به پول نقد تبدیل نموده و هیچ ردپایی نیز از خود بجا نمی‌گذارند.

تحصیل چک پول و چکهای مسافرتی توسط سارقین در تمامی‌سرقتها اعم از سرقت منزل ، مغازه ، جیب بری ، کیف قاپی و غیره محتمل و متصور می‌باشد ، لیکن سوابق مطروحه در مراجع انتظامی‌و قضایی گویای آن است که در سرقت کیف قاپی بیش از سایر سرقتها چک پول و چکهای مسافرتی بدست سارقین می‌افتد و اصولاً سابقه داران این شگرد سرقت با قصد و نیت بدست آوردن چک پول اقدام به کیف قاپی می‌نمایند و معمولاً سوژه های خود را از افرادی انتخاب می‌کنند که مبالغ زیادی چک مسافرتی با خود حمل می‌نمایند .

اما مطلب مورد نظر تحقیق که تاثیر اسناد هویتی در ارتکاب سرقت را در این بخش مد نظر دارد، در این گونه جرائم موقعی عینیت یافته و به منصه ظهور می‌رسد که سارقین در قسمت اولیه عملیات موفق به تحصیل و تصرف چکهای مسافرتی شده اند و برای تبدیل آنها به پول نقد به بانک مراجعه خواهند نمود . در این مرحله یکی از سارقین که از قبل شناسنامه و یا گواهینامه جعلی برای او تهیه شده است با بهره گرفتن از مدرک جعلی موصوف به گیشه بانک مراجعه ، کلیه چک پولها را پشت نویسی کرده و با درج مشخصات مندرج در شناسنامه یا گواهینامه جعلی و ارائه سند مذکور به متصدی بانک ، کلیه چکها را بدون هیچ دغدغه ای وصول نموده و صحنه را ترک می کند . بدیهی است پس از سیر مراحل طرح شکایت اولیه و اعلام سرقتی بودن چکها به بانکها با وصول چکها مواجه بوده و استعلامات لازم در خصوص شناسنامه و یا مدرکی که در هنگام تبدیل چکها به پول از سوی سارقین ارائه شده است موفقیتی رابه همراه نخواهد داشت .

بدیهی است چنین زمینه مساعدی که در وصول بدون خطر چک پولها وجود دارد ، سبب شود که روز به روز بر آمار وقوع سرقتهای این چنین افزوده شود که دلیل بارز این ادعا در تعدد سرقتهای کیف قاپی قابل اثبات است .

 

 

ج ) فروش اموال مسروقه با اسناد هویتی جعلی

شیوه دیگری که در آن اسناد هویتی جعلی ، فعالیت و عملیات مجرمانه تبهکاران را تکمیل می کند ، استفاده از این اسناد در فروش و تبدیل اموال مسروقه می‌باشد . با این توضیح که سارقین حرفه ای که معمولاً بصورت باندی و شبکه ای فعالیت دارند ، پس از سرقت و بدست آوردن اموالی که فروش آنها نیاز به احراز هویت دارد ، برای آنکه اثر و سرنخی از خود باقی نگذارند ، اقدام به استفاده از اسناد هویتی جعلی می‌نمایند .

برای نمونه می‌توان به فعالیت باندهای سرقت اتومبیل که در سطح وسیع و به صورت گسترده صورت می‌گیرد اشاره نمود . این مجرمین در شاخه های مختلف ، سازمان یافته و هر شاخه مسئولیت ویژه ای را در تحقق سرقت اتومبیل و فروش آن به عهده دارد . عده ای متخصص برداشتن ماشین هستند که با شناسایی اتومبیل مورد نظر و در فرصت مناسبی این امر را محقق می‌سازند . گروهی دیگر در تغییر مشخصات و تبدیل آن به مشخصات دیگر تبحر دارند که پس از سرقت اتومبیل ، مشخصات فنی و غیره فنی خودرو را به نحوی که می‌خواهند تغییر می‌دهند . تعدادی نیز تهیه اسناد و مدارک جعلی اتومبیل تغییر ماهیت یافته را عهده دار هستند که این گروه ، اسنادی که در مراحل بعدی مورد استفاده خواهند بود را تهیه و تامین می‌کنند و نهایتاً افرادی که مسئولیت واگذاری و فروش اتومبیل را انجام می‌دهند که این افراد با بهره گرفتن از اسناد هویتی جعلی که برای مشخصات غیرواقعی خودرو تهیه شده و با بهره گرفتن از سند هویتی مجعول و ارائه مشخصات فردی جعلی ، اتومبیل را به فروش می‌رسانند . اعمال و اقدامات باندهای سرقت اتومبیل ، بصورت پیوسته و مرتبط به هم است ولی آنچه مسلم می‌باشد ، به بهره گیری از سند هویتی جعلی و فروش خودرو مسروقه با ارائه مدارک جعلی و سند شناسایی مجعول تکمیل شده و اهداف مجرمانه تحقق می‌یابند .

پایان نامه ها درباره جرم جعل (فایل کاملشان موجود است )

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید