پایان نامه ارشد

پایان نامه احکام بیماری‏های جدید بر فسخ نکاح

با وجود بیماری‏هاییمانند ایدز، هپاتیت، سفلیس و مانند آن که بسیار خطرناک تر از عیوب احصاء شده در قانون مدنی هستند، این سوال به ذهن می‏آید که آیا می‏توان این عیوب را داخل در دسته عیوب موجد فسخ دانسته و در صورت بروز این عیوب، به زوجین حق فسخ نکاح را داد؟ و یا تنها راه ممکن برای خلاصی زوجین از عیوب دیگر، مراجعه به دادگاه وطی نمودن راه پر فراز و نشیب و به دست آوردن حکم دادگاه مبنی بر عسر و حرج است. در این گفتار ابتدا به توضیح مختصر از چند نمونه از این نوع بیماری‏هایخطرناک و سپس به بررسی حصرییا تمثیلی بودن عیوب موجب فسخ نکاح پرداخته خواهد شد.

 

بند اول: بعضی ازبیماری‏ها‏ از نگاه علم پزشکی

امروزه به رغم پیشرفت های علم پزشکی و ارائه راهکارهای جدید جهت پیشگیری از بیماریها، بیماری‏های خطرناک و صعب العلاجی در دنیا شایع گردیده که در این گفتار به معرفی سه نوع از این نوع بیماری‏ها که مشکلات زیادی را برای مردم به بار می‏آورد،خواهیم پرداخت.

۱- هپاتیت

هپاتیت‏های ویروسی، یکی از مهمترین معظلات بهداشتی هستند و در بین آنها هپاتیت‏های منتقله از راه خون،سهمقابل توجهی از مرگ و میر، ناتوانی، بار اقتصادی، اجتماعی و روانی را به خود اختصاص داده ‏اند، هپاتیت به دو نوع حاد و مزمن، تقسیم می‏گردد، این نوع بیماری در اثر ویروسها، مصرف دارو، الکل و جایگزینیچربی و مانند آن در کبد ایجاد می‏گردد. هپاتیت ویروسی جزء علل مهم درگیری کبدی می‏باشد که اکثر آلودگی با ویروس های هپاتیت G, E, D, C, B, A و همچنین ویروسهایCMV, EBV سرخک و سرخجه و …. ایجاد می‏شود( عسگری و دیگران،۱۳۸۶: ۲). روش های انتقال ویروس HBV عبارت است از:

۱- انتقال از مادر به جنین ۲- انتقال از طریق تزریق وریدی مواد مخدر ۳- استفاده از سرنگ و سوزن آلوده ۴- تزریق خون و فرآورده‏های خونی ۵- تماس های جنسی ۶- عفونت بیمارستانی ۷- پیوند اعضاء( عسگری و دیگران،۱۳۸۶: ۴).

۲- سفلیس

سفلیس یک بیماری آمیزشی میکروبی که با زخم و سفتی اطراف زخم، همراه است و در مرحله ثانویه بیمار، ممکن است هیچ علائمی در دستگاه تناسلی نداشته باشد، ولی علائم مشابه سایر بیماری‏ها را نشان می‏دهد( عسگری و دیگران،۱۳۸۶: ۵).عوارض قلبی عروق، عوارض عصبی، به صورت فلج و تخریب اعضای مختلف و بالاخره مرگ، از عوارض این بیماری است. در صورت انتقال عامل به جنین، عوارض سفلیس مادرزادی به صورت بسیار متنوع ایجاد می‎شود( افسرکارونی، ۱۳۸۴: ۶۲).

۳- ایدز (AIDS)

مخفف Acqaired Im mune Deficiency syndromکه به معنی سندرم نقص ایمنی اکتسابی می‏باشد. عامل ایدز، ویروس HIV می‏باشد. عفونت HIVیک عفونت ویروسی پویا است و باعث بیماری مزمن چند ساله می‏شود. این ویروس به دلیل اختلال در عملکرد سیستم ایمنی، فرد را مستعد عفونت های مرگبار و بعضی از انواع سرطان می‏نماید و در نهایت به فوت بیمار منجر می‏شود.راه‏های سرایت این ویروس عبارتند از: ۱- تماس جنسی ناامن ۲- سرایت از مادر آلوده به جنین در داخل رحم و انتقال آن به کودک در طی دوران شیردهی۳- انتقال از طریق خون و فراورده‏های خونی ۴- پیوند اعضاء یا بافت آلوده به عفونت HIV 5- استفاده از سرنگ و سوزن آلوده به صورت مشترک(افسرکازرونی، ۱۳۸۴: ۸۳).متأسفانه درمان قطعی برای بیماری ایدز وجود ندارد و درمانهای موجود تنها می‏تواند طول عمر بیماران را افزایش داده و کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد.

نکته قابل توجه این است که با وجود بیماری‏هایی از این دست که تا کنون درمان قطعی برای آنها وجود ندارد و در مقابل بعضی از عیوب مصرح قانون مدنیکه امروزه به راحتی قابل درمان است، قانون اجازه حق فسخ به علت این بیماری‏ها را به طرف مقابل نمی‏دهد وخواهیم دید که تنها راه، مراجعه به دادگاه و اثبات عسر و حرج و طلاق است.

لیست پایان نامه ها (فایل کامل موجود است) در مورد ازدواج و طلاق :

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید