متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : کنترل نیروگاه گازی با بهره گرفتن از DCS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

كنترل نیروگاه گازی با بهره گرفتن از DCS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در فصل اول پس از آشنایی با نیروگاه های توربین گازی به صورت نوعی توربین گازی SGT-800 ساخته شركت زیمنس، مورد بررسی قرار میگیرد و قسمتها و پارامترهای قابل اندازه گیری این توربین ها بررسی میشوند. در فصل دوم تعاریفی همچون شبكه، پروتكل مطرح میشود و همچنین استانداردهای لایه بندی سیستمهای كنترلی به طور خلاصه مورد بررسی و در فصل سوم سیستم كنترل DCS بررسی می شوند.

در فصل چهارم سیستم كنترلی توربین های گازی SGT-800 بررسی و به معرفی نرم افزار WinCC تشریح میشود و در فصل پنجم به تشریح سیستمهای كنترلی PDCS میپردازیم در این فصل به بررسی دو تكنیك از تكنی كهای مدیریت بار كه در سیستم های PDCS استفاده می شود اشاره می شود این دو تكنیك شامل بارزدایی (load shedding) و تقسیم بار (load sharing) بین ژنراتورها میشود.

در پایان انواع PLC های استفاده شده در سیستمهای كنترلی SGT-800 و PDCS اشاره می شود.

فصل اول:

توربین های گازی

1-1) مقدمه

گاز طبیعی یكی از منابع طبیعی است كه موارد استفاده فراوانی در مصارف خانگی و صنعتی دارد. تولید انرژی برق نیز یكی از مصارف مهم گاز طبیعی است. از آنجا كه كشور عزیزمان ایران نیز از این گنجینه ارزشمند بی بهره نیست، از این رو بستر استفاده از این نعمت برای تولید انرژی برق فراهم آمده است. توربین های گازی، ابزاری برای رسیدن به این مهم هستند از این رو شركتهای مهم دنیا، برای به انحصار در آوردن این صنعت شروع به رقابت كردند. شركت زیمنس یكی از شركتهای موفق، در این زمینه می باشد، از این رو توربینهای گازی مختلفی كه با تنوع در میزان مصرف و تولید برای انجام كار خاصی طراحی و ساخته میشوند.

SGT-800، یكی از محصولات این شركت میباشد، و به علت اینكه قسمت زیادی از سوخت این توربین گاز طبیعی میباشد، از این رو مطالعه و بررسی عملكرد و كنترل آن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو، در این فصل، ابتدا به مقدمهای راجع به توربین های گازی و اجزای تشكیل دهنده آن پرداخته و سپس به مطالعه و معرفی SGT-800 میپردازیم و پارامترهای مختلف آن را كه میبایست كنترل شوند، بررسی می کنیم.

2-1) هدف اصلی نیروگاه

نیروگاه باید در هر لحظه مقدار بار مورد نیاز مصرفكننده را تامین كند، بعبارت دیگر هدف اصلی از كنترل نیروگاه، هماهنگ نمودن انرژی تولید شده و انرژی مصرفی میباشد. در ضمن انرژی تولید شده باید كیفیت مطلوب را داشته باشد، یعنی خروجی ژنراتور باید دارای ولتاژ و فركانس مطلوب باشد. هر گونه تغییر در مصرف انرژی الكتریكی، باعث تغییر در ولتاژ و فركانس میگردد. كنترل نیروگاه گازی با بهره گرفتن از عناصر كنترلی، برای ایجاد توازن بین تولید و مصرف، به وسیله كنترل ولتاژ و فركانس مناسب انجام میشود.

3-1) مقدمه ای بر توربین گاز

توربین گازی، هوا را به عنوان سیال، بكار میبرد و توسط یك كمپرسور آن را متراكم مینماید. سوخت در محفظه احتراق به هوای داغ افزوده و سپس محترق میگردد. هر یك از محفظه ها شامل مشعل هایی، به منظور اضافه كردن حرارت به هوای ورودی توربین میباشد. گاز داغ در طی چندین ردیف توربین، منبسط شده و با فشار اتمسفر به محیط تخلیه میگردد. گاز خروجی، توربین را از طریق پخشگر خروجی ترك نموده و به دودكش میرسد. توان خروجی مفید به كمپرسور و نهایتاً به ژنراتور، منتقل می گردد.

تعداد صفحه : 114

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         asa.goharii@gmail.com

در صورتیکه با پرداخت آنلاین مشکلی دارید می توانید مبلغ مربوط به هر فایل را به شماره کارت 6037991199500590 به نام خيريه محک واريز کرده و تصوير پرداختي و عنوان فايل درخواستي را به ایمیل asa.gohari@gmail.com

ارسال کرده تا فايل برایتان ارسال شود.

دسته‌ها: مهندسی برق

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید