دانلود مقاله رایگان رشته مدیریت با موضوع : آسیب شناسی صادرات چرم در ایران

TMBAچکیده:

 

با بررسی روند صادرات چرم ایران و زنجیره ارزش مشاهده شدکه صنعت چرم ایران با وجود مواد اولیه و امکانات کافی نتوانسته سهم بازار عمده ای داشته باشد و طی سال های اخیر کشورهای هند،ایتالیا،اندونزی پیشرفت های فزاینده ای در مقایسه با ایران داشته اند.استراتژی ها و راهکار های پیشنهادی به منظور بهبود صنعت چرم و افزایش صادرات و رسیدن به سهم بازارهای جهانی بیشتری ارائه شده است.

 

کلید واژه:صنعت چرم،صادرات چرم،زنجیره ارزش

 

 

١استاد دانشگاه عالمه طباطبایی

 

٢دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه عالمه طباطبایی

 

٣دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه عالمه طباطبایی

 

 

مقدمه

 

براساس یافته های تاریخی، پوست حیوانات،نخستین پوشش انسان بوده است و بشر اولیه اززمانی که پی برد می تواند از آن برای محافظت فیزیکی بدن خود در مقابل خطر از حیوانات وحشی درنده و سایر عوامل خارجی و همچنین در برابر سرما و گرما و دیگر عوامل طبیعی استفاده کند، به گونه هایی با چرم سروکار داشته است.به گفته دیرینه شناسان، استفاده از پوست حیوانات به شکل چرم در ایران باستان زمین به بیش از سه هزار سال قبل باز می گردد .

 

ولی حضور چرم درافسانه های اساطیری ایران باستان بازهم قدیمی تراست.

 

امروزه در جهان تجارت انواع پوست و چرم،بخشی از تجارت میان ملل را تشکیل می دهد و با ارتقا دانش فنی به تدریج از تجارت محصولات دباغی نشده پوست که ارزش افزوده کمتری دارد،کاسه و برعکس تجارت محصولات دباغی شده رونق گرفته است.

 

کشورمان ایران به عنوان یکی از مستعدترین و باسابقه ترین کشورهای تولیدکننده فرآورده های دامی از جمله پوست،سالامبور و چرم با وچود در اختیار داشتن مرغوب ترین پوست جهان که همواره هوادران بسیاری در اقصی نقاط جهان داشته و دارد،متاسفانه هنوز جایگاه شایسته خود را در این صنعت به دست نیاورده است.با توجه به نقش آسیا و خاورمیانه در آینده صنعت چرم و نقش عمده جمهوری اسلامی ایران و نیز باتوجه به زمینه های نسبی کشورمان از جمله آب و هوای کوهستانی مناسب جهت پرورش انواع انواع دام و فراهم بودن مواد اولیه مرغوب مورد نیاز صنعت چرم و نیروی انسانی و انرژی وعلاوه برآن نزدیک بودن به یکی دیگر از منابع تولید دام نظیر کشورهای آسیای میانه و جمهوری های استقلال یافته شوروری سابق این صنعت را می توان یکی از صنایع مطرح به حساب آورد.

 

(اطلاعات سازمان توسعه و تجارت)

 

 

تاریخچه

 

 

چرم و پوستین سازی یکی از قدیمی ترین حرف بشر بوده است.پوست حیواناتی که برای تغذیه بشر ذبح می شدند بلافاصله به جهت جلوگیری از گندیدن آن با چربی سایش داده و در مجاورت شعله آتش برای ممانعت از پوسیدگی دودی می کردند و پوستی که بدین ترتیب عمل اوری می شد به عنوان پوشش مناسب در مقابل تغییرات جوی و عوامل طبیعی استفاده می شد.تاریخ دقیق تولید و استفاده از چرم در جهان مشخص نیست.اما آثارباستانی به دست آمده بیانگر آن است که در حدود پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح در مستاقدا(مصر)از دامن های چرمی استفاده می شده است.(تاریخ کتاب اول-

 

هرودت)بشر در طی قرون متمادی روش های عمل آوری چرم را غالبا به صورت اتفاقی اصلاح نموده و در اثرمهاجرت مردم،هنر چرم سازی به تدریج پخش شد تا اینکه در قرون وسطی به یک حرفه ظریف و قابل توجه تکامل پیدا کرد.تحقیقات علمی اولیه که پس از این دوران انجام شد موجبات پیدایش روش های پیشرفته و استفاده از مواد کمکی جدید را فراهم آورد.

 

در سال 88حدود 170 شرکت چرمسازی سالانه 130 میلیون فوت مربع 4) میلیون و 334 هزار متر مربع) چرم سبک تولید و به بازار عرضه می کنند. بیشتر این شرکتها وابسته به بخش خصوصیاند. همچنین 80 شرکت تولید چرم سنگین نیز فعالیت دارند که تولید سالانه آنها به 90 میلیون فوت مربع میرسد. استانهای تهران، آذربایجان شرقی، همدان و خراسان

 

مهمترین مراکز چرم سازی ایران است.(( toranjbanoo.blogfa.com

 

 

وضعیت صنعت چرم ایران

 

باتوجه به گزارشات به دست آمده در حدود پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح در غرب ایران کفش و جنگ افزار از پوست و چرم تهیه می شود.حدود 1500سال قبل از میلاد مسیح،ایرانیان از پوست برای تهیه لباس استفاده می کردند.

ایگور یاکوتف ،محقق، در نوشته های خود اظهار می دارد که مردم ثروتمند ایران از پوست های گرانبهایی نظیر یوزپلنگ و مردم عادی ازپوست گوسفند برای لباس استفاده می کردند.دباغی پوست در ایران با بهره گرفتن از مواد گیاهی انجام می شد و از آنجا که دستورالعمل این امور سری تلقی می شد،آنطور که بایددباغی پوست در ایران پیشرفت نکردحتی تا اوایل قرن حاضرنیز دباغ خانه های ایران از فنون و روش های جدید استفاده نمی کردند اما به روش های سنتی در شهرهای همدان،تبریز،ممشهد و تهران فعال بوده و نیاز جامعه آن روز را تامین می کردند.

دهه 1350یکی از درخشانترین دوران صنعت چرم سازی در کشور بود.در این دوران یکی از بزرگترین مراکز علمی و تحقیقاتی صنعت چرم سازی با نام مرکز بهبود پوست و چرم ایراندر کشور تاسیس شد.حداقل استاندارد سه مرحله از مراحل تولید چرم دراین مرکز زیر نظرموسسه تحقیقات صنعتی و استاندارد وزارت صنایع و معادن فعال بر تدوین و اجرا می شد که مورد قبول و تایید موسسات تحقیقات و استنداردبین الملل قرار داشت.

 

ایران که روزگاری از پیشتازان چرم مرغوب و درجه یک دنیا بود امروز عرصه را به رقیبان واگذار کرده و با صادرات انواع سالامبور و وت بلو میزان چرم و کالاهای چرمی به میزان بسیار قابل توجهی کاهش یافته است.

 

البته همان گونه که بر همگان آشکار است این مساله ریشه در کانون های مختلفی دارد و رفع آن نیازمند تدبیر و بسیج همگانی دست اندرکاران این صنعت است.تورم و افزایش نقدینگی،بالا رفتن قیمت در بازار جهانی،آلاینده های زیست محیطی و عدم وجود نیروی کار متخصص،بدیهی ترین و روشن ترین مشکلاتی است که این صنعت با آن روبرو است. (اطلاعات سازمان توسعه و تجارت)

 

 

مراحل تولید چرم:

 

مراحل تولید چرم در 4مرحله به شرح زیر انجام می شود:

 

.1پوست خام← سالامبور

 

.2سالامبور← وت بلو

 

.3وت بلو← کراست

 

.4کراست←چرم تولیدات مراحل 1و)2سالامبور و وت بلو)فقط قابل خرید و فروش است دارای ارزش افزوده و اشتغال زایی بسیار پایینی

 

است در حالیکه مراحل 3و4 (کراست و چرم)علاوه بر اینکه قابل خرید و فروش است،مستقیما قابل استفاده در ساخت محصولات چرمی می باشد و دارای ارزش افزوده و اشتغالزایی بسیار بالایی است.

 

پوست خام:پوستی را که از بدن جدا می گردد و هنوز هیچ اقدامی روی آن صورت نگرفته باشد پوست خام می نامند.پوست خام به دو طبقه تقسیم می شوند

 

الف-پوست خام بزرگ (Hide)

 

ب- پوست خام کوچک( (Skine

 

چرم :(Leather) پوست حیوانات و جانورانی که به وسیله پاره ای مواد شیمیایی ویا گیاهی از حالت ابتدایی خارج شده و به صورت ثابت و فاسد نشدنی درآمده است.

به طور کلی چرم حاصل دباغی( Tanning )پوست حیوانات مختلف است به کمک مواد(شیمیایی،گیاهی)و طی عملیات خاص از حالت ابتدایی خود خارج شده و از پوست فسادپذیر(کلاژن)به پوست مقاوم(چرم)مبدل می گردد.

 

اعمال فیزیکی و شیمیایی +مواد دباغی+ پوست =چرم

 

کراست(:(Crust چرم نیمه ساخته یا آماده برای ساخت

 

 

وت بلو( :(Wet blue چرم نیم ساخته و آماده برای تبدیل به کراست

 

زنجیره تامین چرم استاندارد:

 

جدول:1شرح مختصر کدهای سه رقمی موجود در زنجیره ارزش چرم بر اساس سیستم کدگذاری

 

کد شرح
211 پوست خام حیوانات
  • پوست های نرم خام از جمله سر،دم،دست،پا وسایر قطعاتی که در پوست سازی مورد استفاده قرار می گیرد.
611 انواع چرم
  • اشیا از چرم طبیعی یا از چرم دوباره ساخته شده (برای مصارف فنب،همچنین اشیا زین و برگ سازی برای هر نوع حیوان)
613 پوست های نرم طبیعی دباغی شده یا آماده شده(جمله سر،دم،دست و پا و سایر قطعات ،آخال و دم قیچی)
831 انواع رختدان کوچک وبزرگ،چمدان،انواع کیف
851 انواع کفش و پای پوش

 

 

چرم(٦١١)
چمدان انواع پوست خام
حیوانات٢١١)
کیف(٨٣)
چرم دوباره
ساخته
شده(٦١٢)
کفش و پای پوست خام
پوش(٨٥١) حیوانات(٢١٢)
پوست ھای نرم طبیعی
دباغی شده یا آماده
شده(٦١٢)

 

 

شکل (1)زنجیره ارزش چرم-برگرفته از مقاله رقابت پذیری زنجیرة ارزش چرم در آسیا صنعت چرم از حیوانات ذبح شده استفاده می کند و مواد خام را به چندین نوع کالای نهایی تولید شده چرمی تبدیل می کند.

 

در زنجیره ارزش چرم سه مرحله وجود دارد :هر مرحله نیازمند ترکیب مختلفی از مواد،داده،نیروی کار و سرمایه می باشد.

 

در مرحله اول بهبود موادخام می باشد که مستقیما با فعالیت های دامی وابسته است. پوست خام بزرگ و کوچک از قسمت تهیه لبنیات یا از کشتارگاه بهبود داده می شوند.

مرحله دوم دباغی چرم می باشد که عملیات شدید سرمایه را دربرمی گیرد.

 

مرحله سوم تولید محصولات چرمی می باشد که فعالیت متمرکز انسانی است.

 

این سه مرحله به اجزای تجاری زنجیره مرتبط شده اند مثل بازاریابی داده های واسطه ای ،کالاهای نهایی و مجزا ،خرید ومصرف.

ورودی های متنوع زنجیره بدون اینکه به طور رقابتی عمل کنند،واجد شرایط نیروی کار ،طراحی،اجزای محصول،دسترسی به مواد شیمیایی و فنی ،موسسات حمایتی اجرایی،تحقیق و توسعه،آموزش و مجموع های از سیاست های موثر می باشد.((Singh,2007

 

 

وضعیت صنعت چرم از دیدگاه محیط زیست:

 

پساب صنعت چرم سازی نیز هماننداکثر صنایع دیگر دارای آلودگی های زیست محیطی است و به همین جهت در کشورهای دنیا از جمله ایران در نقاط مختلف کشور شهرك های صنعتی تاسیس نموده تند و واحدهای چرم سازی در آن مکان ها استقرار یافته اند و با تاسیس سیستم های تصفیه بخشی از آلودگی های آبب این صنعت را حل نموده اند.امروزه صنعت چرم سازی از نقطه نظر زیست محیطی مهمترین مواد زاید و فاسد شدنی کارگاه های دام(گوشت به عنوان منبع اصلی مورد نیاز انسان،از دام تامین می شود)یعنی پوست می باشد که در غیر این صورت این مواد زاید(پوست فاسدشدنی)موجب آزاد شدن مقدار زیادی گاز دی اکسید کربن در فضا می شود که موضوع بحث بر انگیز بالا رفتن دمای کره زمین را فراهم می آورد.آلودگی های زیست محیطی این صنعت باعث گردیده که کشور های پیشرفته دنیا از جمله

 

ایتالیاغĤلمان،فرانسه به تدریج واحدهای چرم سازی خود را تعطیل و فقط مراحل نهایی تولید چرم را همچنان فعال نگهداشته ولی بخش تولید محصولات چرمی از جمله انواع کفش ، پوشاك ، کیف و … که در جهان در حال گسترش می باشد و هیچ گونه مشکل زیست محیطی نداشته و سازگار با شرایط ان می باشند کماکان حفظ نموده اند. (اطلاعات سازمان توسعه و تجارت)

 

 

میزان صادرات ایران به سایر کشورها در نبمسال اول :89

 

بخش عمده بازار پوشاك چرم 6ماهه اول 89 در اختیار دو کشور ایتالیاو ترکیه است و هزاران کارگر و صنعتگر ترك و ایتالیایی با بهره گرفتن ازمواد اولیه مشغول به کارند.

 

در نیمه نخست امسال ایتالیا سهمی 32 درصدی از کل صادرات چرم ایران را به خود اختصاص داد .ایران در این مدت

 

چهار هزار و 171 تن چرم به ایتالیا صادر کرد .سهم این کشور از صادرات چرم ایران در نیمه نخست سال قبل 43 درصد

 

بود. به این ترتیب سهم ایتالیا از چرم صادراتی ایران نسبت به سال قبل حدود 20 درصد کاهش یافته است .در همین حال سهم ترکیه از چرم های صادراتی ایران در شش ماهه اول امسال با رشد خیره کننده 167درصدی به 32درصد رسید. در این

 

مدت4178تن چرم ایران به ترکیه صادر شد .به این ترتیب سهم دو کشور ایتالیا و ترکیه از صادرات چرم ایران در نیمه

 

نخست امسال به 64درصد رسید .

 

 

همچنین صادرات چرم ایران به چین نیز در شش ماهه اول امسال با افزایش مواجه شد. در این مدت ایران 817 تن چرم به

 

چین صادر کرد. چین سهمی شش درصدی از صادرات چرم ایران را به خود اختصاص داد .

 

 

در همین حال سهم دو کشور پاکستان و هند نیز از صادرات چرم ایران با کاهش مواجه شد. سهم پاکستان با کاهش 14

 

درصدی به 18 درصد و سهم هند با کاهش 47 درصدی به شش درصد رسید .

 

 

ایران در نیمه نخست امسال به ترتیب دو هزار و 401 تن چرم به پاکستان و 792 تن چرم به هند صادر کرد .

 

 

سهم سایر بازارها از چرم صادراتی ایران نیز در نیمه نخست امسال به پنج درصد رسید.

 

 

ایران در شش ماهه اول امسال در مجموع 13 هزار و 35 تن چرم صادر کرد.

 

 

جالب آن است که 80درصد پوست گوسفندی و 20 درصد پوست بزی ایران به این کشورها صادر می شود ولی خارج کردن یک قطعه کوچکی چرم از ترکیه ممنوع وقاچاق محسوب می شود، چون آ نها می دانند چرم کالای بسیار با

ارزشی است.زیرا قدر اهمیت چرم راخوب می دانند و به همین دلیل است که از خروج هر نوع چرم به خارج از کشور

 

خود را ممنوع وقاچاق محسوب کرده اند.و به دلیل اینکه آ نها ازهمین چرم انواع کالاهای با ارزش ارزآوری ساخته می

 

شود که باعث ازدیاد ذخیره ارزی و تقویت اقتصاد کشورشان می شود.متاسفانه در کشور ما چرم به قدری بی اهمیت

 

تلقی می شود که افتخار می کنیم تا هرچه بیشتراین چرم را به کشورهای خارج صادر کنیم.تا مشوق صادراتی

 

دریافت کنیم.غافل از اینکه همین چرم به دلیل فوق به ضرر مالی و اقتصادی کشورمان تمام  می شود.

 

(www.isna.ir)

 

میزان صادرات در سالهای 80-88
سال ارزش دلاری(میلیون دلار) ارش وزنی(تن)
1380 18.5 5000
1381 64.4 15908

 

 

1382 27.8 15108
1383 78.3 210.67

 

 

1384 89.9 207.15

 

 

1385 110 24404

 

 

1386 86.6 20600

 

 

1387 152.5 24408
1388 135.9 20586

 

 

کشور های هدف(5کشور عمده)

 

ایتالیا-هند-ترکیه-ارمنستان-رومانی پاکستان-ایتالیا-اسپانیا-ترکیه-

 

ارمنستان ایتالیا-ترکیه-هند-اسپانیا-ارمنستان

 

ارمنستان -ایتالیا -ترکیه -هند –

 

رومانی

 

ترکیه-ایتالیا -هنگ کنگ -هند –

 

رومانی

 

ترکیه -هند -هنگ کنگ -ایتالیا –

 

ارمنستان

 

ایتالیا-ترکیه-پاکستان-هند-هنگ

 

کنگ

 

ایتالیا-ترکیه-پاکستان-هند-آذربایجان

 

ایتالیا -ترکیه-پاکستان-هند-چین

 

 

نمودارصادرات ایران

 

وضعیت صادرات چرم در جهان

 

سال ارزش صادرات (میلیون دلار)
2001 17294

 

2002 17066

 

2003 18457.6

 

2004 20344.2

 

2005 19520.4

 

 

2006 22345.1

 

 

2007 23561.6

 

 

دانلود مقاله با موضوع آسیب شناسی صادرات چرم در ایران

در صورتیکه با پرداخت آنلاین مشکلی دارید می توانید مبلغ مربوط به هر فایل را به شماره کارت 6037991199500590 به نام خيريه محک واريز کرده و تصوير پرداختي و عنوان فايل درخواستي را به ایمیل asa.gohari@gmail.com

ارسال کرده تا فايل برایتان ارسال شود.