دانلود مقاله رایگان رشته مدیریت با موضوع : برون سپاری: مزایا و ریسک ها

 

TMBA

چکیده

 

برون سپاری((Outsourcing یک استراتژی بسیار موفق است که استفاده از آن در سازمان ها به سرعت در حال پیشرفت است. هدف این مقاله بررسی مزایا و ریسک های برون سپاری برای سازمان ها است. در این مقاله تلاش شده که برون سپاری با وجود ریسک هایی که به همراه دارد، به عنوان یک استراتژی رقابتی و ابزار موفق معرفی شود که در شرایط رقابتی کنونی بازارها سازمان را برای پاسخگویی به تقاضاها توانمند می سازد.

 

مقدمه

 

در حال حاضر سازمان ها برای کسب مزیت های رقابتی پایدار در بازارهای جهانی و حوزه های فعالیت شان و کاهش ریسک ها و مخاطرات سرمایه گذاری های خود، استراتژی برون سپاری فعالیت های سازمانی را در پیش گرفته اند. برون سپاری مفهوم جدیدی در دنیای صنعت و کسب و کار محسوب می شود و مزایا و اهمیت روزافزون آن بحثی است که به تازگی در محیط های کسب و کار به آن توجه زیادی شده است. برون سپاری معمولاً به عنوان روشی برای واگذاری بخشی از فعالیت ها به واحدهای خارج از سازمان و سازمان های دیگر یا به داخل سازمان به صورت پیمانکاری مطرح است. استراتژی برون سپاری علاوه بر مزایایی که دارد می تواند مانند بسیاری از روش ها و استراتژی های دیگر ریسک ها و زیان هایی برای سازمان به دنبال داشته باشد. در این مقاله پس از بیان تعریف و مفهوم و دلایل برون سپاری، مزایا و ریسک های این استراتژی ذکر و تشریح می شود.

 

تعریف برون سپاری

 

ساده ترین و عمومی ترین تعریف ارائه شده برای برون سپاری عبارت است از واگذاری بخش یا بخش هایی از فعالیت های داخلی سازمان به اشخاص حقیقی یا حقوقی بیرون از سازمان. برون سپاری در لغت به معنای دستیابی به سود از طریق منابع خارجی می باشد. این استراتژی هنگامی اتفاق می افتد که اجرای هدف، وظایف و عملیات هایی که تاکنون از طریق منابع داخلی تامین می شده است، از طریق ارتباط برقرار کردن با یک تامین کننده خارجی در درون محدوده مورد نظر ما در درازمدت انجام می پذیرد. برون سپاری به معنای خرید بخشی از منابع یا امکانات یک شرکت توسط یک شرکت یا سازمان

 

١

 

دیگر است. برون سپاری نوعی مقاطعه کاری یا قرارداد است. قراردادی که بر اساس آن قسمتی از توانایی ها و خدمات شرکت دیگری در کالبد امور جاری شرکت یا سازمان خود بکار می گیریم.

 

برون سپاری عبارت است از عمل انتقال بعضی از فعالیت های داخلی یک سازمان و واگذاری حق تصمیم گیری به عرضه کننده بیرون از سازمان بر اساس قرارداد. در حقیقیت و در عمل در برون سپاری نه تنها فعالیت ها منتقل می شوند بلکه عوامل تولید و حق تصمیم گیری نیز در اغلب موارد واگذار می گردد.

 

عوامل تولید عبارتند از:

 

 • کارکنان

 

 • تسهیلات

 

 • تجهیزات

 

 • فناوری

 

 • سایر دارایی ها

 

حق تصمیم گیری نیز عبارت است از مسئولیت برای تصمیم گیری بر روی اجزاء اصلی فعالیت های منتقل شده.

 

مفهوم برون سپاری

 

چیزی که برون سپاری را از روش های دیگر واگذاری فعالیت ها به دیگران تفکیک می کند، توجه خاص این روش به مزیت های نسبی واگذارکننده و تأمین کننده ها می باشد. در این روش، واگذاری فعالیت ها در یک چارچوب انجام می شود و این چارچوب عبارت است از افزایش بهره وری از طریق اموری که تأمین کننده ها دارای مزیت نسبی نسبت به شرکت واگذارکننده هستند. در این روش، فقط تأمین کننده هایی که در موضوع واگذاری مزیت دارند، به عنوان تأمین کننده به حساب می آیند. به بیان دیگر، تأمین کننده ها باید از ابعاد هزینه، زمان بندی و دیگر شاخص های مدیریتی به صورت حرفه ای عمل نمایند. برون سپاری علاوه بر فعالیت های تولیدی در زمینه های تحقیقاتی و خدمات فنی تر هم کاربرد دارد.

 

اهداف برون سپاری

 

تقریباً تمامی منابع علمی اهداف اصلی برون سپاری را یک یا ترکیبی از موارد زیر برشمرده اند:

 

 • افزایش عملکرد و کارکردها

 

 • کاهش هزینه

 

 • افزایش کیفیت

 

 • موعد تحویل و سرعت انجام کارها

 

 

دلایل برون سپاری و منافع مورد انتظار

 

الف. دلیل سازمانی

 

.1بهبود و افزایش تمرکز بر صلاحیت های بنیادی: سازمان ها به برون سپاری به دید یک استراتژی تجاری می نگرند. این موضوع در مورد شرکت های پیشرفته مانند مایکروسافت و هیولت پاکارد ملموس تر است.

 

 1. دستیابی به توانمندی ها و امکانات در کلاس جهانی.

 

 1. افزایش انعطاف پذیری در بلندمدت: افزایش انعطاف پذیری در مواجه شده و پاسخ گویی بهتر به تغییر شرایط بازار، تقاضای محصولات و خدمات و تکنولوژی از ملاحظات کلیدی اغلب شرکت ها به شمار می رود.

 

٢

 

 1. گام برداشتن سریع و شتاب گرفتن مزایای مهندسی مجدد

 

 1. افزایش بخش ها و وظایف (دگرگونی و تحول در سازمان)

 

 1. توسعه فروش و امکانات تولیدی در گذر زمان، هنگامی که امکان فراهم کردن منابع مالی جهت چنین توسعه ای فراهم نباشد.
 2. کسب فرصت ها و موقعیت های تجاری بیشتر و دستیابی به بازارهای جدید به واسطه دسترسی به شبکه تأمین کنندگان

 

(گستره مناسبی از قابلیت های گوناگون و متنوع).

 

 1. بهبود عملکرد عملیاتی (همچون کیفیت بالاتر، افزایش بهره وری، زمان پیشبرد کوتاه تر، استفاده بهتر از تجهیزات، افزایش خروجی ها و سود بیشتر).

 

 1. دسترسی مناسب به بهترین تجربیات و کسب مهارت های جدید.

 

.10 افزایش و شتاب بخشیدن به توسعه از طریق بهره برداری و نفوذ در سیستم ها ، فرایندها و توانمندی توسعه یافته تأمین کننده.

 

.11 دسترسی به خدمات جدید

 

.12 بهبود مدیریت و کنترل

 

.13 بهبود مدیریت ریسک

 

.14 تحصیل و کسب ایده های نوآورانه

 

.15 کسب وجهه تجاری به واسطه همکاری با پیمانکاران پیشرو

 

 

ب. دلایل مرتبط با امور مالی و هزینه ها

 

 1. کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده محصولات به واسطه دستیابی به تأمین کننده با عملکرد و ساختار هزینه های پایین تر

 

 1. ایجاد نقدینگی

 

 1. تغییر هزینه های ثابت به متغیر

 

 

ج. دلایل مرتبط با نیروی انسانی

 

 1. بهره مندی از خبرگی نیروی انسانی متعلق به پیمانکاران

 

 1. متمرکز کردن توان و تعهد افراد بر فعالیت های محوری

 

 1. حل مشکل(مثل مشکل پرسنلی و غیره)

 

 

نیازهای کلیدی برای یک برون سپاری اثربخش

 

در وهله نخست، شرکت ها باید فعالیت های اصلی و غیر اصلی خود را شناسایی کنند، یک فعالیت اصلی، یک فعالیت محوری برای شرکت است تا بتواند با موفقیت نیازهای مشتریان را در بازار رفع کند.مشتریان احساس می کنند که این فعالیت دارای ارزش افزوده است و بنابراین این امر به یک مزیت رقابتی مهم تبدیل می شود.

 

تجزیه و تحلیل توانایی های انجام فعالیت های اصلی

 

 

 

٣

 

هر فعالیت اصلی باید نسبت به توانایی های تمام ارائه دهندگان خدمات بیرونی ( عرضه کنندگان و رقبا ) سنجیده شوند. این امر امکان شناسایی عملکرد مربوط به هر فعالیت را میسر می سازد. منابع باید متمرکز بر فعالیت هایی باشند که در آنها می توان به جایگاهی برتر دست یافت و ارزش افزوده بالایی را برای مشتریان رقم زد. یک موضوع استراتژیک در تصمیمات برون سپاری این است که آیا شرکت می تواند از طریق فعالیت های اصلی خود به یک مزیت رقابتی پایدار دست یابد یا خیر؟ بسیاری از شرکت ها فرض می کنند که چون همواره فعالیت هایشان به صورت داخلی انجام شده است، پس باید همچنان به این روش ادامه دهند. در بسیاری موارد، تجزیه و تحلیل دقیق تر ، مؤید یک تفاوت مهم میان توانایی های آن ها و توانایی های عرضه کنندگان است.

 

تجزیه و تحلیل هزینه ها

 

تمامی هزینه های واقعی و بالقوه که دربرگیرندة تأمین منابع فعالیت ها چه به صورت داخلی و چه به صورت خارجی هستند، باید سنجیده شوند. این امر در برگیرنده تمامی هزینه های مرتبط با انجام فعالیت ها است. مهم است که یک ایده خوب را در نظر داشته باشیم زیرا این موضوع به تعاملات ما ( به ویژه با عرضه کنندگان) کمک شایانی می نماید.

 

مدیریت عرضه

 

در نتیجه برون سپاری فزاینده، شرکت ها بیشتر به عرضه کنندگان خود وابسته شده اند و بنابراین مدیریت عرضه به یک عامل موفقیت کلیدی تبدیل شده است. بسیاری از شرکت ها تلاش کرده اند تا روابط تعاملی با عرضه کنندگان ایجاد نمایند زیرا آن ها به دنبال کاهش خطرات مرتبط با برون سپاری هستند.

 

برون سپاری استراتژیک

 

برون سپاری استراتژیک عبارت است از یک نگاه استراتژیک به برون سپاری که بتواند فرایندهای مسئله دار، وضع بد بهره وری، مشکلات ترك خدمت کارکنان و امثال آن را در یک نگاه بلند مدت حل کند. بر این اساس اقدام برون سپاری زمانی استراتژیک خواهد شد، که با استراتژی های بلندمدت سازمان همراستا شود، منافع برون سپاری بعد از گذشت چندین سال پدیدار گردد و نتایج مثبت یا منفی آن برای سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. برون سپاری استراتژیک با پرسیدن سؤالات اساسی در رابطه برون سپاری با سازمان و موضوعات سازمانی زیر، برون سپاری را در سطح بالاتری قرار می دهد.

 

 • چشم اندازهای آینده

 

 • قابلیت های کلیدی فعلی و آینده

 

 • ساختار فعلی و آینده

 

 • هزینه های فعلی و آینده

 

 • عملکرد فعلی و آینده

 

 • مزیت رقابتی فعلی و آینده

 

 

مزایای برون سپاری

 

بیشترین مباحث پیرامون مزایای برون سپاری درباره افزایش سطح عملکرد مالی و اثرات آن بر عملکرد غیرمالی مانند بالا رفتن تمرکز روی شایستگی محوری است.

 

٤

 

 

 • کاهش هزینه ها

 

کاهش هزینه ها می تواند در نتیجه صرفه جویی در هزینه های نیروی انسانی، تجهیزات کاری و فضاهای فیزیکی کار و کارگاه ها و غیره باشد. نکته جالب این است که مدیران به وجوه درخواستی از سوی شرکت های دیگر حساس ترند تا وجوه درخواستی از قسمت های داخلی سازمان. این توجه و دقت نظر مدیران می تواند باعث کاهش برخی هزینه ها شود. یکی از بهترین نمونه ها در این مورد برون سپاری آموزش کارکنان به بیرون سازمان است که امروزه کاربر زیادی در برخی سازمان ها دارد.

 

 • تمرکز استراتژیک

 

از آنجا که مدیران سازمان ها نمی توانند همه فعالیت های سازمانی را به نحو مطلوب انجام دهند، ترجیح می دهند روی فعالیت های اساسی و استراتژیک سازمان تمرکز کنند و فعالیت های دیگر مانند خدمات مشتریان، نوآوری و فعالیت های تکرار شان را به سازمان ها و واحدهای خارج از سازمان برون سپاری کنند. فعالیت های استراتژیک سازمان چهار ویژگی اصلی دارند:

 

 1. فعالیت هایی که به صورت سنتی در داخل سازمان انجام می شده اند.

 

 1. فعالیت هایی که برای سازمان حیاتی محسوب می شوند.

 

 1. فعالیت هایی که به صورت بالفعل و بالقوه بر توان رقابتی سازمان تأثیر دارند.

 

 1. فعالیت هایی که رشد سازمان را در آینده تحت تاثیر قرار می دهند.

 

 

مدیران استراتژیک روی فعالیت های متمرکز می شوند که بتوانند به بهترین شکل آنها را انجام دهند. فعالیت های اساسی که نباید برون سپاری شوند عبارتند از: جهت گیری های سازمان، مدیریت توسعه، انتخاب های نهایی، عملکرد مدیریت، جانشینی مدیریت، تغییرات سازمانی که مربوط به فرهنگ سازمانی است، جهت گیری های بلند مدت و اطلاعات مهم. مدیران بر فعالیت هایی که برای سازمان ارزش افزوده ایجاد می کنند تمرکز می کنند. برون سپاری به سازمان ها کمک می کند تا از فعالیت هایی که ارزش افزوده کمی ایجاد می کنند، رها شده و بیشتر استراتژیک عمل کنند.

 

 • استفاده از فناوری های نوین

 

بسیاری از شرکت ها جهت بهبود خدمات فنی، عدم توانایی در دست یابی به فناوری های نوین و قابل اعتماد، اقدام به برون سپاری می کنند و از فناوری های نوینی که تأمین کننده ها از آنها استفاده می کنند، بهره می برند.

 

 • بهبود کیفیت

 

سازمان ها از تأمین کننده های خدمات می خواهند که استانداردهای مورد نیاز سازمان را رعایت می کنند و این استانداردها را در قراردادهای مابین خود قید می کنند. مدیران می توانند از سازمان هایی که سابقه خوبی در ارائه خدمات با کیفیت دارند استفاده کنند. حفظ کیفیت مشکلی است که معمولاً شرکت های متکی بر برون سپاری با آن مواجه هستند. به عنوان نمونه بخش مدیریت منابع انسانی سازمان یکی از بخش هایی است که به خاطر بوروکراسی بیش از حد حاکم بر آن مورد انتقاد قرار می گیرند اما برون سپاری فعالیت های آنها موجب بهبود انعطاف، پاسخگویی و کارایی این بخش ها می شود.

 

دانلود مقاله رایگان با موضوع برون سپاری مزایا و ریسک ها

در صورتیکه با پرداخت آنلاین مشکلی دارید می توانید مبلغ مربوط به هر فایل را به شماره کارت 6037991199500590 به نام خيريه محک واريز کرده و تصوير پرداختي و عنوان فايل درخواستي را به ایمیل asa.gohari@gmail.com

ارسال کرده تا فايل برایتان ارسال شود.