آینه دستشویی یکی از اجزای ضروری در سرویس های بهداشتی است. که از دیرباز دست خوش تغییرات زیادی بوده ، از آینه های شیشه ای تا آینه های پلاستیکی و آینه های پلکسی را میشود در این ۳۰ سال گذشته در دستشویی های خانه ها دید . میتوان بلوغ آینه دستشویی را زمانی دانست که آینه دستشویی به شکل آینه با قاب و باکس پی وی سی به بازار مصرف عرضه شد . آینه های دستشویی از جنس پی وی سی که با اسم آینه باکس و آینه روشویی نیز در بازار شناخته می شوند. آینه باکس پی وی سی از لحاظ ضد آب بودن تنوع مدل و مقاومت در برابر ضربه و آنتی باکتری بودن انتخاب مناسب دستشویی های حال حاضر است.

جنس آینه دستشویی

مناسب ترین جنس برای سرویس بهداشتی ورق های پی وی سی و مشتقات پلاستیکی هستند و با توجه به اینکه ورق های چوبی در برابر آب و رطوبت آسیب پذیر هستند انتخاب مناسبی برای فضاهای حمام و دستشویی نمی باشد. ولی با توجه به پایین بودن قیمت ورق های چوبی نسبت به ورق های پی وی سی متاسفانه گاهاٌ شرکت های تولید کننده برای سود جویی بیشتر دست به تولید آینه باکس با ورق های چوبی زده اند. ورق های پی وی سی با توجه به ماهیت خود، ضد آب بوده و در محیط های مرطوب از رشد قارچ ها و باکتری ها در فضای دستشویی جلوگیری می کنند.

روند تولید

تولید آینه باکس از جنس پی وی سی، با دو روش رنگ شده و روکش دار انجام میشود.
روش روکش دار : در این روش معمولا ورق به صورت روکشی از طرح چوب به روی ورق پی وی سی، پرس شده و بعد از برش و نوار شدن لبه آن، آینه روشویی مونتاژ می شود.
روش رنگ شده : در تولید آینه باکس به روش رنگ شده، ابتدا کار برش خورده و بعد از انجام مرحله بتونه کاری و زیرسازی کار به اتاق رنگ فرستاده میشود. آینه روشویی با رنگ پلی اورتان (در رنگ کاری خودروها مورد استفاده قرار میگیرد) کاملا رنگ شده و بعد از اینکه اسکلت آینه باکس رنگ شد به بخش مونتاژ ثانویه رفته و جام آینه، درب ها و یراق آلات روی کار مونتاژ می شود و کار آماده مرحله بسته بندی می شود.

انتخاب مناسب آینه دستشویی

برای انتخاب مناسب آینه دستشویی باید به چند پارامتر که عبارت اند از : رنگ آینه دستشویی، اندازه آینه دستشویی و کمد و طبق تزیینی هستند توجه کرد.

شرکت صنعت و هنر تجسم

شرکت صنعت و هنر تجسم با تکیه بر تیم خلاق و با تجربه خود، توانسته محصولات متنوع و با کیفیتی را در زمینه آینه روشویی به بازار عرضه کند. تیم ار ان دی شرکت در سال ۹۵ بعد از نیازسنجی های انجام شده بر محیط دستشویی موفق به تولید محصول بدیع و تازه به نام “شاور” شد. شاور اولین آینه باکس پی وی سی بود که همراه با آینه روشویی سه آیتم لیوان ، جامایع و جای صابون رو در خودش جا داده بود. تجسم اولین شرکت تولید کننده ای بود که این مفهوم و این نیاز رو در محصولات خودش لحاظ کرد که همانطور که پیش‌بینی می‌شد بعد پیشتازی شاور دیگر شرکت ها دست به تولید چنین محصولاتی را زدند و اقلام مورد نیاز سرویس های دستشویی رو با آینه های دست شویی ادغام کردند. آینه باکس ها قالباَ در چند دسته تقسیم بندی میشوند.

  • آینه و اتاژور : این آینه ها به صورت یک آینه تراش خورده با قاب پی وی سی عرضه می شود در کارتن این محصولات یک اتاژور (زیر آینه ) وجود دارد تا در صورت نیاز مشتری اتاژور به آینه پیچ شود.

  • آینه و باکس ( جدا از هم ) : این آینه باکس ها معمولا همراه با یک آینه، یک باکس (کمد دستشویی) به فروش می رسد، حسن این آینه باکس ها در انتخاب های بیشتر در چیدمان دستشویی است.

  • آینه باکس ( چسبیده به هم ) : این آینه باکس به صورت متصل هم عرضه می شود، به این صورت که آینه و باکس را با هم در یک محصول به مشتری عرضه میکنیم. مزایای این مدل از آینه ها سهولت در نسب و طبق های تزئینی میباشد که بین باکس و آینه قرار دارد .

  • آینه با طبق تزیینی : در این سری محصولات، باکس ها حذف شده و آینه بعلاوه ی طبق های تزیینی ارائه می شود.

  • باکس آینه ای :  در این آینه ها یک باکس بزرگ موجود می باشد که بر روی درب این باکس ها آینه چسبیده شده است.

  • آینه های سلطنتی : نوع دیگر از آینه دستشویی، آینه با قاب ای بی اس می باشد که در بازار با نام آینه های سلطنتی شناخته می شود این قاب آینه ها معمولاٌ به صورت تکی و بدون باکس و اتاژور کار گذاشته می شود

یک-آینه‌های ساده

در این مدل‌ها معمولاً یک آینه تراش‌خورده است که در قسمت پشت برای نصب آینه آویزی تعبیه‌شده است گاهی اوقات در طراحی‌های مینیمال این نوع آینه‌ها سرویس بهداشتی به شدت موردتوجه قرار می‌گیرند این نوع مدل معمولاً ارزان‌ترین مدلی هست که می‌توان انتخاب نمود این نوع از آینه‌های دستشویی معمولاً درسرویس بهداشتی‌های عمومی استفاده می‌شود

آینه دستشویی

دو-آینه‌های ساده با قاب

 
   

تفاوت این مدل‌ها با مدل قبل در قاب آن هست که معمولاً این قاب در مدل‌های قدیمی از جنس پلاستیک می‌باشد و مدل‌های جدید با قاب پی‌وی‌سی می‌باشد درمدل‌های با قاب پی‌وی‌سی معمولاً یک زیر آینه (اتاژور) هم وجود دارد این مدل‌ها بیشتر در سرویس حمام استفاده قرار می‌گیرد

آینه دستشویی

سه- مدل‌های باکس آینه‌ای

 
   

این نوع از آینه دستشویی معمولاً باکسی هست (کمد و یا کابینت) که بر روی درب آن آینه وجود دارد در این مدل چون در پشت آینه باکس تعبیه‌شده هم آینه و هم باکس بزرگ می‌باشد. معمولاً این مدل‌ها در دو جنس پلاستیکی و هم پی‌وی‌سی در بازار موجود می‌باشد اگر وجود آینه بزگ و باکس نظم‌دهنده بزرگاز ضرورت های سرویس بهداشتی می‌باشد و از در سرویس بهداشتی فضای کافی برای آینه و باکس بزرگ ندارید این مدل بهترین انتخاب می‌باشد.

آینه دستشویی

چهار-آینه باکس

در این مدل‌ها معمولاً از سه قسمت آینه قسمت تزئینی و باکس تشکیل‌شده تنوع در این نوع از آینه باکس‌ها زیاد می‌باشد این نوع آینه‌ها در سایزهای مختلف تولیدمی‌شود و در سرویس‌های بهداشتی با فضای کم طرفداران زیادی دارد جنس این مدل معمولاً از جنس پی‌وی‌سی می‌باشد

آینه دستشویی

پنج-مدل آینه‌های سلطنتی

این نوع آینه‌ها با قاب‌هایی از جنس ABS و در طرح‌های خاص منبت کاری شده در بازار وجود دارد اگر به طراحی آینه دستشویی بیشتر از کاربرد آن توجه دارید و نبود باکس و طبق تزئینی اهمیت ندارد این مدل بهترین انتخاب برای آینه‌های دستشویی می‌باشد

برای مشاهده تصاویر بیشتر به سایت صنعت و هنر تجسم مراجعه کنید